Dotaz položený v právní poradně:

Dobrý den, prosím o odborný názor případně o konkrétní výňatek ze zákoníku k dále popsané situaci. Může zaměstnavatel trvat na tom, aby moje těhotná žena jela na náročnou pracovní cestu mimo okres a kraj svého bydliště? Děkuji předem za odpověď.

JUDr. Dominika Frejtichová, advokátka:

Dobrý den, je zakázáno zaměstnávat těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni, která kojí, a zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu pracemi, pro které nejsou podle lékařského posudku zdravotně způsobilé (ustanovení § 238 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce). Doporučila bych Vám tedy, aby se Vaše žena obrátila na svého obvodního lékaře, který může vystavit zdravotní posudek. Lékař posoudí předmětný případ individuálně v závislosti na zdravotním stavu ženy a její způsobilosti pracovní úkol zvládnout. S pozdravem, JUDr. Dominika Frejtichová, advokátka

https://www.verdikto.com/blog/muze-mi-zamestnavatel-naridit-pracovni-cestu